Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vzpomínka na Láďu Vaňka

9. 8. 2010

 

Vzpomínka na Láďu Vaňka
 
Láďa Vaněk byl chovatelem slezských barevnohlávků více než 60 let. K jejich chovu jej zlákal Jezdkovický učitel pan Urbánek.
Sám nebyl žádným velkochovatelem, ale o to větším byl jejich propagátorem. Svou lásku k holubům přenášel na své žáky a dokázal je tak pobláznit, že řada z nich si postupně pár holoubků  přinesla i domů. Jak vzpomín Lumír Vaněk: holubi u nás v Jezdkovicích byli v každém druhém stavení. Barevnohlávci v té době nevypadali tak jak ti dnešní. Chovy po válce byly zdecimované, řada holubů byla strakatá, na nohách měli i dlouhé rousy. „Když jsem ve vedlejší dědině viděl holuba, který vypadal jako barevnohlávek, běžel jsem za hospodářem, abych od něj holuba získal,“ vzpomíná Lumír.
       Lumír, který byl mladší o 7 let než Láďa, jemu od malička s holuby pomáhal. O holuby se staral, i když byl jeho bratr na vojně. Po vojně se Láďa oženil a odstěhoval do Malých Hoštic.
     Do Malých Hoštic se s Láďou odstěhovala i část jejich chovu barevnohlávků. Z jednoho chovu tak vlastně vznikly chovy dva. Holoubata bratří Vaňků se postupně šířila i mimo region Opavska a stala se základním kamenem mnohých dalších českých chovů. V posledních letech se dostávala i do zahraničí, mimo jiné i na Ukrajinu. Věřme, že i tam budou šířit slávu Českého holubářství.
      S Láďou jsem se začal potkávat a vnímat jej jako přátelského člověka, po svém návratu z vojny do firmy Pozemní stavby Ostrava, závod 01 Opava, kde již tehdy vykonával funkci vedoucího střediska 03, které mělo na starosti výstavbu v Krnově a po celém Bruntálsku.
      Jednou při návštěvě jeho holubníku v Hošticích mi říkal, že barevnohlávky chová už 40 let. Zdálo se mi to nepředstavitelné, vydržet u jednoho plemene tak dlouho. Být  chovatelem, který vydržel u jednoho a ještě k tomu národního plemene přes 60 let, to už je opravdu velice mimořádné. Láďa bydlel v Malých Hošticích jen kousek od vlakové trati, mezi Hlučínem a Opavou. Kdo z vás po této trati před lety jezdíval do školy, do práce, či jen tak na výlet, nemohl si nevšimnout mezi hejny polařících poštovních holubů zvláštních jedinců s barevnými hlavami a barevnými ocasy. Pošťáků ubývalo, ale barevnohláci z chovu, který byl odjakživa zvyklý polařit, byli k vidění neustále. Je tomu měsíc kdy Láďa, veselý a přátelský člověk, odešel. Kromě rodinných příslušníků, známých přátel a kamarádů, se s nim přišla rozloučit i chovatelská veřejnost.
       Křídla jeho milovaných  barevnohlávků zašuměla nad jeho hrobem a neomylně se vydala na cestu ke svému domovu.
     Když jsem se rozhodl založit stránky www.barevnohlávek.estranky.cz věděl jsem, že Láďa by měl být jedním z prvních, který by se měl na těchto stránkách objevit.  Život šel ale rychleji, než mě vůbec napadlo.
      Minulý týden jsme měli schůzi klubu chovatelů slezských plemen. Láďovi, který byl jedním se zakládajících členů klubu, jeho dlouholetým předsedou a v posledních letech pokladníkem, jsme vzdali ještě jednou čest minutou ticha.
Čest bychom  chtěli vzdát i prostřednictvím uspořádání memoriálu Ladislava Vaňka, který se tentokráte uskuteční v rámci okresní výstavy holubů v Ostravě, která se koná  ve dnech 10 a 11. září 2010 v prostorách Klimkovického parku. Účast na výstavě  přislíbili i někteří chovatelé z Čech. Předběžně již nyní, jsou přihlášeny barevné rázy černý, modrý, červený i žlutý. Ti z vás, kteří do Klimkovic přijedou tak doufám budou moci shlédnout  mimořádně reprezentativní kolekci barevnohlávků všech barevných rázů.
 
 
                               Ing. Gerhard Stein